Spitzl. Cylindrical grinding machine Nomoco M100
Offered here is a grinding machine from the company Nomoco of the type M100.
Technical data:
Manufacturer: Nomoco
Type: M 100
year of manufacture: 1976
Gbedpfx Abshc S Spsaol
max. grinding diameter: 100mm
max. grinding length: 180mm
grinding wheels: Ø 400mm
max. grinding wheel width: 180mm
weight: 3,2t
grinding type: plunge grinding
Technical data:
Manufacturer: Nomoco
Type: M 100
year of manufacture: 1976
Gbedpfx Abshc S Spsaol
max. grinding diameter: 100mm
max. grinding length: 180mm
grinding wheels: Ø 400mm