M2S92-150
Máy chà nhám đai dài
KBM Maschinenbau GmbH
M2S92-150
Năm sản xuất
2026
Tình trạng
Mới
(hoạt động hoàn toàn)
Vị trí
Allendorf (Eder)
Thông tin về máy móc
- Tên máy:
- Máy chà nhám đai dài
- Nhà sản xuất:
- KBM Maschinenbau GmbH
- Mô hình:
- M2S92-150
- Năm sản xuất:
- 2026
- Tình trạng:
- mới
- Tính năng hoạt động:
- hoạt động hoàn toàn
Giá & Vị trí
- Vị trí:
- Tulpenstraße 4a, 35108 Allendorf / Eder, Deutschland
Gọi điện
Chi tiết kỹ thuật
- Công suất:
- 5,5 kW (7,48 mã lực)
- Điện áp đầu vào:
- 400 V
- Tần số đầu vào:
- 50 Hz
- Loại dòng điện đầu vào:
- ba pha
- Chiều rộng dây đai mài:
- 150 mm
- Chiều dài dây đai mài:
- 9.000 mm
- Loại điều chỉnh độ cao:
- điện
- Tốc độ băng tải mài:
- 25 mm/s
- Tổng chiều cao:
- 2.200 mm
- Tổng chiều dài:
- 4.640 mm
- Tổng chiều rộng:
- 2.650 mm
- Trọng lượng tổng cộng:
- 1.200 kg
- Chiều dài mài:
- 2.500 mm
- Trọng lượng phôi (tối đa):
- 80 kg
- Đường kính kết nối hút/chiết:
- 180 mm
- Chiều rộng mài:
- 950 mm
- Tốc độ quay (tối đa):
- 1.435 vòng/phút
- Yêu cầu về chiều cao:
- 2.200 mm
- Yêu cầu không gian chiều dài:
- 4.640 mm
- Chiều rộng yêu cầu:
- 2.650 mm
- Điều chỉnh chiều cao bàn:
- 500 mm
- Thiết bị:
- tài liệu / sổ tay hướng dẫn
Chi tiết về đề nghị
- ID tin đăng:
- A18806236
- Cập nhật:
- lần cuối vào ngày 16.03.2026
Mô tả
Not for aluminum or titanium!
Scope of delivery includes:
- Machine stand with connecting elements
- Belt drive
- Pneumatic belt tensioning and manual belt guide
- Sanding unit with contact roller, manually movable from belt 1 to belt 2
- Electric table lift
- Flat machine table
- Workpiece stop on the machine table
- Original equipment sanding belts
Giedpfx Acjv S Sr Rjdjt
- CE-certified version
- Operating instructions + manufacturer's declaration according to Appendix 2
Machine color:
RAL 9001 cream white and RAL 5003 sapphire blue
Control cabinets and small housing in "light gray"
The machine is supplied in its basic configuration with two initial equipment belts (W x L) 150 x 9000 mm and a contact roller approximately 50° shore for a belt width of 150 mm.
Additional accessories:
3-axis table with integrated handling device for rotating and swiveling the workpieces.
The handling device is mounted in the center of the table under the insert frame. To work with the handling device, the insert frame is removed from the machine table. The handling device is equipped with four vacuum suction cups for holding the workpieces and consists of: The bearing with the rotary axis, to which a brake disc is mounted on the rear. The swivel device is attached to the front of the rotary axis. This can be locked at 0°, 22.5°, 45°, 67.5°, and 90°. An additional locking disc is mounted on the swivel head, allowing for fine adjustment of the workpieces to the sanding belt. The rotary and swivel axes are unlocked pneumatically via a foot switch, while the rotary axes are moved manually. Workpiece weight when used as a flat table with an inserted frame = 80 daN. Workpiece weight when using the handling device relative to the clamping plate = 25 daN or 120 Nm relative to the center of the rotary axis.
Tin đăng này được dịch tự động. Có thể có lỗi dịch thuật.
Not for aluminum or titanium!
Scope of delivery includes:
- Belt drive
- Electric table lift
- Flat machine table
Giedpfx Acjv S Sr Rjdjt
- CE-certified version
Machine color:
Additional accessories:
Tài liệu
Nhà cung cấp
Lưu ý: Đăng ký miễn phí hoặc đăng nhập, để truy cập tất cả thông tin.
Đã đăng ký từ: 2006
2 Quảng cáo trực tuyến
Gửi yêu cầu
Điện thoại & Fax
+49 6452 ... quảng cáo
Những tin rao vặt này cũng có thể bạn quan tâm.
Quảng cáo nhỏ
Częstochowa
8.749 km
WEIMA WLK15 rotor 90KW 1500mm
WEIMAWEIMA WLK15 90KW
WEIMAWEIMA WLK15 90KW
Quảng cáo nhỏ
Provincia autonoma di Bolzano - Alto Adige
9.407 km
Máy bào và đá tảng
WEINIGHydromat 1000
WEINIGHydromat 1000
Częstochowa
WEIMA WLK15 rotor 90KW 1500mm