SICK S30B-3011BA Safety Laser Scanner
Features
Design sensor without system connector
Indoor application area
Protective field range 3 m
Warning field range 8 m (at 15 % remission)
Distance measuring range 30 m
Type of field set Triple field sets
Number of field sets 1
Number of fields 3
Number of monitoring cases 1
Scanning angle 270
Resolution (configurable) 30 mm, 40 mm, 50 mm, 70 mm, 150 mm
Angle resolution 0.5°
Response time 80 ms 1)
Protective field allowance 100 mm
Number of multiple evaluations 2 ... 16, configurable
Delay of automatic reset 2 s ... 60 s, configurable
Safety characteristics
Type 3 (IEC 61496)
Safety integrity level SIL2 (IEC 61508)
Category Category 3 (EN ISO 13849)
Performance Level PL d (EN ISO 13849)
PFHD (mean probability of dangerous failure per hour) 8.0 x 10-8
TM (service life) 20 years (EN ISO 13849)
Function
Restart interlock ✔
Contactor monitoring (EDM) ✔
Multiple evaluation ✔
Contour as reference ✔
Integrated configuration memory ✔ Measurement data output
Measurement data output Via RS-422
Gsdpfx Aopudtlobajbl
Secure SICK device communication via EFI ✔
Connection type
Connection type System connector with or without connecting cable
Universal I/Os 5 1)
Inputs
Contactor monitoring (EDM) 1 2)
Reset/restart 1 2)
Stand-by 1
Outputs
OSSD pairs 1
Signal outputs 3 3)
Type of configuration PC with CDS (configuration and diagnostics software)
Configuration and diagnostics interface RS-232
Transmission rate 38.4 kBaud
Data interface RS-422
Transmission rate ≤ 500 kBaud
Transmission rate ≤ 500 kBaud
Cable length ≤ 50 m
Conductor cross-section 0.22 mm²
2) Availability depends on configuration of universal I/Os.
3) Freely programmable, e.g. warning field, contamination, reset required.
Protection class
III (EN 50178)
EN 60950
Supply voltage Uv 24 V DC (16.8 V DC ... 30 V DC)
Current consumption ≤ 0.33 A 1)
≤ 1,7 A 2)
Outputs
Safety outputs (OSSDs) 2 x 250 mA
Signaling outputs 3 x 100 mA 3)
1) At 24 V DC without output load.
2) At 24 V DC with maximum output load.
Item condition: new, from stock clearance (Without original packaging)
Year of manufacture 2022
Financing through our bank is also possible.
komplett-konzept.leasingo.de
More scanners - new and used - you will find in our store!
International shipping costs on request!
Features
Indoor application area
Protective field range 3 m
Distance measuring range 30 m
Number of field sets 1
Number of fields 3
Number of monitoring cases 1
Scanning angle 270
Angle resolution 0.5°
Response time 80 ms 1)
Safety characteristics
Type 3 (IEC 61496)
Function
Restart interlock ✔
Contactor monitoring (EDM) ✔
Multiple evaluation ✔
Contour as reference ✔
Gsdpfx Aopudtlobajbl
Connection type
Universal I/Os 5 1)
Inputs
Reset/restart 1 2)
Stand-by 1
OSSD pairs 1
Signal outputs 3 3)
Transmission rate 38.4 kBaud
Data interface RS-422
Cable length ≤ 50 m
Protection class
III (EN 50178)
EN 60950
≤ 1,7 A 2)