DN Solutions PUMA2600 SLYB II
EXW VB chưa bao gồm thuế GTGT
Năm sản xuất
2022
Tình trạng
Đã qua sử dụng (hoạt động hoàn toàn)
Vị trí
Jasionka Ba Lan
Máy tiện CNC DN Solutions PUMA2600 SLYB II
more Images
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
DN Solutions PUMA2600 SLYB II
Thông tin về máy móc
Tên máy:
Máy tiện CNC
Nhà sản xuất:
DN Solutions
Mô hình:
PUMA2600 SLYB II
Số máy:
Puma 2600
Năm sản xuất:
2022
Tình trạng:
rất tốt (đã qua sử dụng)
Tính năng hoạt động:
hoạt động hoàn toàn
Giờ vận hành:
7.800 h
Giá & Vị trí
EXW VB chưa bao gồm thuế GTGT
Vị trí:
Jasionka, Ba Lan Ba Lan
Gọi điện
Chi tiết kỹ thuật
Đường kính tiện trên bàn trượt ngang:
630 mm
Chiều dài tiện:
1.245 mm
Đường kính tiện:
376 mm
Lỗ trục chính:
102 mm
Tốc độ trục chính (tối đa):
2.800 vòng/phút
Công suất động cơ trục chính:
26 W
Loại dòng điện đầu vào:
ba pha
Nhà sản xuất bộ điều khiển:
FANUC
Số lượng trục chính:
2
Giờ hoạt động của trục chính:
7.800 h
Số lượng khe trong băng nạp dụng cụ:
12
Thiết bị:
băng tải phoi
Mô tả
TECHNICAL DATA according to manufacturer’s specification:
1) Capacity
Swing over bed: 680 mm
Swing over cross slide: 630 mm
Max. turning diameter: 376 mm
Recommended turning diameter: 315 mm
Max. turning length: 1245 mm
Max. workpiece weight (incl. chuck): In chuck: 500 kg (with support: 1000 kg)
Bar capacity in spindle: 102 mm
2) Main Spindle
Chuck: 315 mm
Spindle nose: A2#11 ASA
Front spindle bearing diameter: 160 mm
Spindle bore: 115 mm
Chuck through hole: 103 mm
Spindle motor power (S3-25%/S6-60%/S1 Continuous): 26/22/18.5 kW
Spindle speed range: 2 - 800 rpm
Max. spindle torque (S3-15%): 1123 Nm
Power transmission: Belt
3) Sub-Spindle
Chuck: 175 mm (optionally 210 mm)
Spindle nose: A2#5 ASA
Spindle bore (diameter): 62 mm
Sub-spindle cylinder bore: 50 mm (H8)
Spindle motor power (continuous/30 min): 7.5/5.5 kW
Sub-spindle speed range: 4,500 rpm
Max. spindle torque (30 min): 85 Nm
Power transmission: Belt
4) Axis Travel
X axis: 260 mm
Z axis: 1350 mm
Y axis: 105 (±52.5) mm
B axis: 1350 mm
C axis (1, 2): 360° (0.001° increments)
Rapid traverse:
X axis: 30 m/min
Z axis: 30 m/min
Y axis: 10 m/min
B axis: 30 m/min
C axis: 200 rpm
5) Bed and Saddle
Slant bed, tilt angle: 30°
Bed guideway (Z axis): 437 mm
Saddle (X/Y axis): 321/325 mm
Sub-spindle stroke: 335 mm
6) Tooling System
Tool holders: BMT 65P
Number of tools: 12
Tool size: 25 x 25 mm
Max. drill diameter: 50/32 mm (main/sub-spindle)
Driven tool motor power (5 min/Cont): 7.5/1.5 kW
Driven tool speed: 5,000 rpm
Driven tool max. torque: 95.5 Nm
Driven tool collets (ER32): Φ3–Φ20mm (option)
Turret indexing time: Single position: 0.15 s (1.2 s full station)
Max. driven tool drilling diameter: φ20 mm, M20 x P2.5
Godpfx Asx Rqkuscdsit
7) Hydraulic System
Tank capacity: 20 l
Flow rate (60/50 Hz): 25 / 20.8 l/min
Power/Pressure: 2.2 kW x 5.0 MPa
8) Coolant
Tank capacity: 250 l
Flow rate: 30 l/min
Power/Pressure: 0.7 kW x 0.15/0.1 MPa (60/50 Hz)
9) Machine Accuracy
Positioning: 0.01 mm
Repeatability: 0.02 mm
C Axis Positioning: 0.0167°
Linear repeatability (axes X/Z/Y): ±0.002/±0.003/±0.003 mm