On meadows, orchards, field edges or fallow land – even tree cuttings of up to 2.5 cm in diameter are processed effortlessly. The 600 mm cutting width allows for efficient work and excellent maneuverability. Cutting height can be adjusted tool-free using a hand wheel (20–80 mm), so you can quickly adapt to any terrain and vegetation.
Technical Data
Manufacturer (short): SCHORR
Model code: RR600HM
Drive type: Self-propelled (3+1 speed gearbox)
Blade type: Hammer flails
Number of blades: 32 Y-blades
Cutting height min. / max.: 20mm / 80mm
Cutting width: 600mm
Weight: without packaging: 146kg / with packaging: 180kg
Basic Dimensions
Total length: 1790mm
Total width: 730mm
Total height: 1150mm
Discharge angle: 360º
Engine
Air-cooled single-cylinder four-stroke engine (OHV)
Displacement: 252cc
Max. output: 5.9kW / 8HP
Starter: Recoil starter (pull cord)
Power transmission: V-belt
Spark plug: F7RTC or equivalent
Fuel tank capacity approx.: 5L
Engine oil capacity approx.: 1.1L
Gbsdpfxowufhcs Abael
Tin đăng này được dịch tự động. Có thể có lỗi dịch thuật.
SCHORR FLAIL MOWER RR600HM HEAVY-DUTY BRUSHCUTTER 8HP 252CC MULCHER
- Effortlessly cuts tall grass and dense undergrowth
- Powerful 252 cm³ 4-stroke engine (8 HP) – robust & reliable even in tough vegetation
- 60 cm cutting width – ideal for large areas and tall grass
- 32 Y-blades made from hardened steel – efficient shredding of material up to 2.5 cm in diameter
- Rugged 4-speed gearbox – 3 forward & 1 reverse gear for maximum control
- Adjustable cutting height (20–80 mm) – precise results for any terrain
- Self-propelled & easy to operate – also suitable for slopes and uneven ground
FEATURES / SPECIFICATIONS
Technical Data
Manufacturer (short): SCHORR
Model code: RR600HM
Blade type: Hammer flails
Number of blades: 32 Y-blades
Cutting width: 600mm
Basic Dimensions
Total length: 1790mm
Total width: 730mm
Total height: 1150mm
Discharge angle: 360º
Engine
Displacement: 252cc
Max. output: 5.9kW / 8HP